Yatlar denizin maviliklerinde süzülen kuğu gibidir. İçinde her lüksü taşımakla beraber insanın hayal dünyasında başka yerleri vardır. Deniz aracı veya su sporları sevmeseniz bile, bu lüks yatlar sizin ilginizi çekecektir.

Seçilen yatlar dünyanın önde gelen yat tasarımcıları tarafından tasarlanmıştır ve biri hariç diğerleri iki öğrenci tarafından geliştirilmiştir.

Yatların her biri kendine özgüdür ve yat içinde olabilecek bütün lüks olanaklara sahiptir. Yatların içi ve dışı, tamamen yay gövde yapısına göre tasarlanmıştır. Birçoğu imal edilmiş ve kullanılmaya hazır olarak alıcılarını beklemektedir.

İşte Paratic.com’un yat analiz haberi…

TRİLOBİS 65
Trilobis 65, geleceğin sualtı evine benzemektedir. Trilobis 65, 4 milyon $ fiyat etiketiyle şu anda oldukça maliyetlidir.

Ancak en umut verici tasarımlardan biridir. Yat; yakıt, güneş, rüzgârla çalışan enerji üretimi gibi inanılmaz özelliklere sahiptir.

Muhteşem enerji üretimi kavramı, 2001 yılında Giancarlo Zema Design Group tarafından oluşturulmuştur. En alt katında sualtı gözlem olanakları sunan yat, dört katlı bir yapıdır. Üst katlarında; yatak odaları, mutfak, yemek odası, yaşam ve kontrol odaları bulunmaktadır.

FLY CRUİSER
Resimdeki Fly Cruiser, İngiliz Phil Pauley tarafından tasarlanmıştır. Bu yat, Pauley’in tasarladığı dört Cruiser’dan biridir. Diğerleri ise Yacht Cruiser, Sub Cruiser ve Power Cruiser’dır.

Yat bir düğme ile uçan moda geçer ve 180 kilometre yüksek hızda uçabilir. Yat, normalde denizde 20-70 kilometre arasında ilerler.

Pauley, çok lüks bir markadır. Fly Cruiser’in iç mobilyaları son derece şıktır ve son derece yenilikçi özelliklere sahiptir.

JAZZ YACHT
90 metrelik gemi, dünyaca ünlü yat üreticileri Blohm & Voss tarafından yapılmıştır. Londra merkezli tasarımcı Zaha Hadid sadece beş tane olan bu dairesel yatı tasarlamıştır.

Hadid’in web sitesine göre; yat tasarlanırken, sualtı ekosisteminden ve suyun akışkan dinamiğinden yararlanılmıştır. Havadan gösterilen dış iskelet yapısı, su dünyasına doğal bir görünüm vermek için özel olarak tasarlanmıştır.

Yat, içi ve dışıyla 38.5 milyon dolar ödemeye değecek bir başyapıttır.

TROPİCAL ISLAND YACHT
Londra merkezli tasarım şirketi, yüzen platformlar için lüks ve eşsiz tasarımlar hazırlar. Onların hedefi tamamen yeni ve özgün gemiler yapmaktır. Görünüşe bakılırsa şirket hedefine ulaştı.

Fotoğrafta gösterilen Tropical Island Yacht, lüks havuzu çevreleyen kabanalara ve içinde 2 büyük süiti gizleyen bir yanardağa sahiptir.

Şelalenin arkasında inanılmaz manzaralı bir oturma odası vardır. Gördüğünüz gibi, yat oldukça lüks donanımlıdır ve bu yatla tatilden ne bekliyorsanız bulabilmeniz mümkün.

FUTURISTIC CRONOS YACHT
Öğrenci olan Simone Madella ve Lorenzo Berselli, Cronos Yacht’ı tasarlamıştır. Cronos’un içinde ve dışında eşsiz bir görünüm yaratmak için yüksek kaliteli ahşap kullanılmıştır.

Gemi gereksiz yat kirliliğine farkındalık yaratmak için geliştirilmiştir. Cronos tasarlanırken, eğlence ve keşif için kullanılması amaçlanmıştır.

Yatın sıra dışı yelkeni, motor ve rüzgar arasındaki iki işlevi sağlamaktadır.

ADASTRA YACHT
John Shuttleworth, oldukça şaşırtıcı olan bu küçük gemiyi tasarlamıştır. Deha tasarımcı, Monaco’da 2013 Dünya Superyacht Ödülleri’nde “En Yenilikçi Tasarım Ödülünü” kazanmıştır.

43 metrelik yat, lüks olanaklara ve en üst düzeyde özelliklere sahiptir. Yatı diğerinden ayıran özellik ise daha fazla yakıt tasarrufu sağlamasıdır.

XHBİTİONİST YACHT
75 metrelik yatı, Edward Gray tasarladı. Yat; partiler, küçük bir konferans veya kongre için kullanılabilir. Teknenin içi ve dışı oldukça lükstür.

Yatın içinde, Steinway piyano, çift merdiven, ana sergi salonu ve bakara aydınlatma vardır. Ayrıca yatın içi tamamen akıllı gölgelendirme sistemi ile donatılmıştır.

OCULUS YACHT
76 metrelik yat, Schopfer Yatlar LLC kurucusu E. Kevin Schopfer tarafından tasarlanmıştır. Yatın dışı, suda yaşayan bir canlı gibi görünmektedir.

Lüks yat, 14 misafir için tasarlanmıştır ve 45 kilometre hızla gidebilmektedir.

Yatın büyüklüğü diğer yatlara göre küçük olabilir. Ancak Schopfer, yatı daha çok yolcuların su sporları ve dalış yapmasına olanak sağlamak için tasarlamıştır. İçinde; iki katlı yemek odası, merkezi merdiven ve üstün aydınlatma özellikleri vardır.