Dünyada, depremlerden şiddetli kasırgalara kadar birçok yıkıcı doğal afet meydana gelir. Bu yüzden bir çok doğal güzellik de yok olur. Buna rağmen, hayalimizin ötesindeki güzellikler yine de ayakta kalır. Ta ki insanın canavarlığına muhatap olana kadar. Ancak her şeye rağmen olağanüstü dünya şaheserleri yine de ayakta kalmayı biliyorlar.

Kutup Işıkları – İsveç
Dünyanın manyetik alanının güneş parçacıkları ile etkileşime geçmesinden kaynaklanan ve kutuplarda yer alan bu doğa olayı, Aurora Borealis ya da “Kutup Işıkları” olarak adlandırılıyor.

Bu ışıma olayı elbette ki sadece İsveç’e özgü değil. Ayrıca Alaska, Kanada, İskoçya ve İskandinavya ülkelerinin birçoğunda da gözlemlenmektedir. Kasım’dan Mart ayına kadar gerçekleşen bu güzel doğa olayı; kırmızı, pembe, yeşil, mavi ve mor renklerin gökyüzündeki dansını bizlere göstermektedir.

Nabiyotum Krateri – Kenya
İnsanlar, volkanları düşündüklerinde doğal olarak akıllarına yıkımlar, lavlar ve volkanik küller gelir. Volkanların, insan yapımı medeniyetler de dahil olmak üzere önüne çıkan bütün engelleri yıkabileceği güce sahip olması su götürmez bir gerçektir.

Fakat bu doğal afet, ayrıca bazı güzelliklerin de oluşmasına neden olur. Volkanik patlamalar durulduktan sonra ortaya, yüzlerce farklı ve sağlıklı türden oluşan ekosistemin bulunduğu büyüleyici kraterler çıkar.

Yuanyuang Pirinç Tarlaları – Çin
Dünyanın en tuhaf güzellikleri arasında yer alan birçok yapıya ev sahipliği yapan Çin, insanoğlunun ve tabiatın işbirliği sonucunda ortaya çıkan muhteşem bir manzarayı da gözler önüne seriyor.

Yunnan’da bulunan 3 bin steplik bir alana yayılmış bu pirinç tarlaları, doğanın bütün renklerini bünyesinde barındırıyor.

Strokkur Gayzeri – İzlanda
Gayzerler, dünyanın en şaşırtıcı fenomenleridirler. “Gayzer” kelimesi İzlanda’da “fışkırma” anlamına gelen “geysa”dan türemiştir. Dünya çapında seyahat eden insanlar litrelerce suyun yüksek basınçlı hava ile gökyüzüne doğru fışkırdığını gördüklerinde olağanüstü bir doğa olayı ile karşılaşırlar.

Lüks İzlanda turları gibi etkileyici gezilere katılacak olursanız, dünyanın en güzel gayzerlerinden biri olan Strokkur Gayzeri’ndeki muhteşem görüntüye de şahitlik edebilirsiniz. İçerisindeki litrelerce suyu, 4 ila 8 dakika boyunca 40 metre kadar büyük bir yüksekliğe fışkırtabilen Strokkur Gayzeri; dünyanın en güzel ve en etkileyici doğa oluşumlarından bir tanesidir.

Brahmaputra Nehri – Tibet
2900 kilometrelik bir doğa mucizesi olan Brahmaputra Nehri, yaşayan bir canlıda bulunan damar ve sinir sistemine benzemektedir. Bağlantılı nehir olarak da bilinen Brahmaputra Nehri, Tibet’ten başlayıp Bangladeş’e kadar uzanmaktadır.

Ganj Nehri ile de birleşen bu muhteşem doğa ürünü, gökyüzünden bakıldığında olağanüstü güzelliğini kusursuz bir şekilde gözler önüne sermektedir.

Plitvice Gölleri Milli Parkı – Hırvatistan
Hırvatistan, genellikle doğal güzellikleriyle bilinen bir ülke değildir. Ancak bu ülkenin bünyesinde barındırmış olduğu Plitvice Gölleri Milli Parkı, adeta milyon dolarlık gişe hasılatlarıyla zirvede yer alan Hollywood filmleri arasında olan Avatar’daki Pandora Gezegeni’ni andırmaktadır.

Bitki ve mineral açısından zengin çağlayanların birbirleri ardına aktıkları bu güzellik, görenlerin içlerini huzurla dolduruyor.

Yellowstone Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası – ABD
Dünyanın en etkileyici ve büyüleyici oluşumlarından birini ABD’de bulunan Yellowstone Milli Parkı sunuyor. Birleşik Devletler’in en büyük kaplıcalarından biri olan Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası’na ev sahipliği yapan Yellowstone, oldukça geniş bir alana yayılmıştır.

Bünyesinde barındırdığı Grand Prizmatik Sıcak Su Kaplıcası’nın içerisindeki suyun derecesi 70°C olarak hesaplanmıştır. Mavi, yeşil, sarı, turuncu, kırmızı ve kahverengi gibi renklerin hakim olduğu bu güzellik, bakterilerin hayatlarını sürmüş olduğu en geniş alanlardan bir tanesidir.