Eğer tam bir uzun yol aşığıysanız ve doğal güzelliklerle çevrili bir güzergah belirleyip, özgürlüğe doğru tam gaz yol almak istiyorsanız, dünyanın en ünlü yolları sizlere eşlik edebilirler. Canınızı sıkan olaylar yaşadığınızda, bulunduğunuz şehirden bunaldığınızda veya yeni yerler keşfetmek istediğinizde, arabanızın kontağını çevirip bir an önce yola koyulmanın hayaliyle yanıp tutuşabilirsiniz. Güzel ve sevdiğiniz müzikleri açıp, hipnotize edici asfaltın büyüsüne kendinizi kaptırırsınız. Özellikle de etrafınız tabiatın güzellikleriyle çevrelenmişse, o yolun hiç bitmemesini istersiniz.

Guoliang Tünel Yolu – Çin

Üstesinden gelmesi oldukça zor bir yol olan Guoliang Tünel Yolu, vücudunuzda pompalanan adrenalin hormonunu fazlasıyla arttırabilir. Dünyanın en tehlikeli yolu olarak da bilinen bu tünel yoluna öncülük eden Guoliang’ın uzak köylerinde ikamet eden 13 kişi, Çin’in Henan eyaletinde bulunan dağlık bir bölgede, ulaşımı kolaylaştırmak için bir tünel yapmaya karar vermişler.

Taihang dağlarını oyarak inşa etmiş oldukları bu yolun genişliği sadece 3.6 metre civarındadır. Uçurumun kenarında, daracık yol üzerinde gerçekleştirilen bir seyahat, heyecan ve adrenalin bağımlılarına fazlasıyla iyi gelebilir.

Stelvio Geçidi – İtalya

BBC kanalının efsanevi programlarından bir tanesi olan Top Gear’ın uzmanları, bu eşsiz güzergahı daha önce gözler önüne sermişlerdi.

Arabalı yolculuğun doruk noktası sayılabilecek olan Stelvio Geçidi, Alpler’in İtalya ile birleştiği noktada bulunuyor. Karlarla kaplı zirvelerin yaklaşık 24 km boyunca sizlere eşlik edeceği Stelvio Geçidi, dünyanın en ünlü yollarından bir tanesidir.

Route 66 – ABD

“Amerika’nın Ana Caddesi” ya da “Ana Yol” lakaplarıyla dünyanın en tanınmış yollarından bir tanesi olan Route 66, 1985 yılında ABD Karayolları Sistemi’nden resmen çıkartıldı ve Eyaletlerarası Otoyol Sistemi’ne dönüştürüldü.

Illinois eyaletinden başlayıp, Missouri, Teksas, New Mexico ve Arizona’yı dolanıp Los Angeles’te son bulan tarihi Route 66, halen daha Amerika’ya özgü bir değer olarak varlığını sürdürmektedir.

Şanzelize Bulvarı – Fransa

Fransızların dünyanın en güzel bulvarı olarak tanımladıkları Champs-Élysées ya da bilindik adıyla Şanzelize Bulvarı; geniş caddeleri, düzgün peyzaj yapılmış ağaçları, lüks mağazaları ve sevimli kaldırım kafeleri ile Paris’in güzelliklerini tadabileceğiniz büyüleyici bir güzergahtır.

Luksor Dikilitaşı ve Arc de Triomphe savaş anıtıyla tanınan bu yolun batı ucuna doğru gitmeye devam ederseniz, şehrin siluetine ulaşabilirsiniz.

Trollstigen – Norveç

Norveç’in eşsiz tabiatıyla süslenmiş bir yol olan Trollstigen’in adı, Orta Dünya’ya ait yaratıklar olarak tanıdığımız trollerden geliyor. Norveç dilinde “Trollerin Yolu” anlamına gelen Trollstigen, 11 adet keskin virajdan oluşan bir dağ yoludur.

Norveç’in dik bir eğime sahip Møre og Romsdal eyaletinde bulunan bu ünlü yolda seyahat ederken, 320 metre yükseklikten akan Stigfossen şelalesinin kartpostalları andıran manzarasına hayran kalacaksınız. Ayrıca Norveç’te inşa edilecek olan dünyanın ilk yüzen tüneline de buradan ulaşabilirsiniz.

Abbey Road – İngiltere

Şimdi ziyaret edeceğimiz güzergah ise efsanevi müzik grubu Beatles’ın 11. albümü olan, “Abbey Road” albümünün kapağında yer alan simgesel bir yoldur.

Bu efsanevi grubun yaya geçidi üzerinde vermiş olduğu meşhur poza, halen daha birçok farklı yapımda yer verilmektedir. Bu yoldan geçerken, Abbey Road albümünde yer alan Come Together, The End ya da Here Comes the Sun şarkılarını dinlemek, güzel bir fikir olabilir.

Las Vegas Boulevard South – ABD

Arkanıza yaslanın ve Günahlar Şehri’nin baş döndüren ışıklarının tadını çıkarın. Dünyanın en simgesel bulvarlarından bir tanesi olan, ünlü Vegas Boulevard South yolu; sokak sihirbazlarından büyüleyici fıskiye şovlarına ve dünyanın en lüks kumarhaneleri arasında yer alan Bellagio gibi güzelliklere de ev sahipliği yapıyor.

Işıltılı yapılarıyla ziyaretçilerini kendisine hayran bırakan Las Vegas Boulevard South yolunda ilerlerken hipnotize olabilirsiniz.

Orchard Road – Singapur

Uzun zaman önce meyve bahçelerinin (fruit orchards) bulunduğu bu yol, şimdilerde alışveriş merkezleriyle tanınır hale gelmiş. Orchard Road, Singapur’da bulunan bu etkileyici yol, büyük markalara ve tasarımcılara ait mağazaların yanı sıra dünyanın en kaliteli restoranlarının ve otellerinin de bulunduğu eşsiz bir güzergahtır.

Singapur Devlet Başkanı’nın resmi konutunu bünyesinde barındıran Istana bölgesini de içerisine alan Orchard Road, dünyanın en ünlü yollarından bir tanesidir.

Büyük Okyanus Yolu – Avustralya

Sadece 240 kilometrelik uzunluğa sahip dünyanın en ünlü turistik asfalt yollarından bir tanesi olmakla kalmayıp, aynı zamanda da I. Dünya Savaşı’ndan dönen askerler tarafından inşa edilen, dünyanın en büyük savaş anıtı olarak karşımıza çıkmaktadır.

Güneydoğu Avustralya’da Torquay ve Warrnambool arasında bulunan bu yol üzerinde seyahat ederken, okyanus manzarasının yanı sıra bölgeye özgü doğal güzelliklerin de büyüleyiciliğini yeniden keşfedebilirsiniz.

Lombard Street – ABD

San Francisco’daki Lombard Street kıvrımlarında ilerlerken zevk almaya bakın. Dünyanın en çarpık yolu olarak tarihe adını yazdıran Lombard Street, Hyde ve Leavenworth sokakları arasında, sadece bir blokluk bir mesafe uzunluğundadır.

Bu küçük yolda tamı tamına 8 adet “U” şeklinde kıvrım bulunmaktadır. Ayrıca oldukça dik bir eğime sahip olan bu yol, sürücüler için hem oldukça eğlenceli hem de fazlasıyla meşakkatlidir.