Küçük ülkelerden bazıları, uluslararası başlıkların altında yer almadıkları ve dikkat çekmedikleri için dünyadaki pek çok insan tarafından bilinmiyorlar. Özellikle Avrupa topraklarındaki mikro devletler, milli zenginliğin çok küçük bir nüfusa bölünmüş olmasından oldukça rahat olan yaşam standartları ile bilinir. Bu küçük ülkeler kendilerine özgü durumlarını korurken, Avrupa Birliği’nin politik ve sosyal imkanlarından da yararlanıyorlar.

Vatikan
Vatikan, yüz ölçümü bakımından dünyanın en küçük ülkesidir ve aynı zamanda en önemli ülkelerinden biridir. Vatikan, İtalya’da bir kara ülkesi.

Ayrıca, dünya çapında Katolikliğe ev sahipliği yapar. Papa’nın ikamet ettiği yer, Katolikler arasında dünyanın en kutsal yerlerinden biri olarak kabul ediliyor.

Vatikan’ın zenginliğini tam olarak belirlemek zordur. Ülke aslında 839 kişilik bir nüfusa sahip. Vatikan ekonomisi tüm dünya Katoliklerinden oluşan bağışlara ve turist satışlarına dayanmaktadır.

San Marino
San Marino İtalya’da bulunan ve denize kıyısı olmayan mikro bir ülkedir. San Marino ekonomisi dünya kamuoyunda son derece istikrarlı ve başarılı olarak kabul edilir.

San Marino 61.2 kilometrekare alan üzerinde, 32.576 nüfusa sahiptir. Ülkenin gelişen finansal kaynakları ve turizm sektörü, ülkedeki doğal kaynakların eksikliğini tamamlıyor gibi duruyor.

Andorra
Andorra Prensliği bir başka denize kıyısı olmayan mikro Avrupa ülkesidir.

Mevcut haliyle 1278 yılında kurulan Andora, İspanya ve Fransa’nın arasında, Güneybatı Avrupa’da kurulan ve 988 yıl kadar geçmişe uzanan bir özelliğe sahiptir.

Monako
Monako Prensliği Avrupa’daki varlıklı ailelerin tarihi ile iç içedir. Monako monarşi ile yönetilir ve Prens Albert II oldukça fazla üstünlüğe sahiptir.

Prensin ailesi, Grimaldi Sarayı’nda 1297 yılından bu yana Monaco’yu yönetmektedir.

Lihtenştayn
İsviçre ve Avusturya arasında bulunan Lihtenştayn, turizm ve bankacılıkta uzmanlaşmış bir ekonomiye sahip küçük bir ülkedir.

Alp dağlarına olan konumu Lihtenştayn’ı, kayak gibi kış turizm aktiviteleri için popüler bir hedef haline getirdi. Ayrıca nispeten düşük vergi oranları ve rahat bankacılık yasaları ile Avrupalılar için bir vergi cenneti olmuştur.

Karadağ
Karadağ, 625.266 nüfusuyla bu listedeki en büyük ulustur. Karadağ bağımsızlığını, Sırbistan’dan 2006 yılında elde eden genç bir devlet.

Ülke, bağımsızlığından bu yana modern bir ulus olarak sürekli gelişiyor.

Malta
Malta, ne Avrupalı ne de Afrikalı olabilen oldukça farklı bir ülkedir.

Ada ülkesi, Libya’nın kuzeyinde, Tunus’un doğusunda, İtalya’nın güneyinde ve Akdeniz’in ortasında yer alan bir topluluk.

İzlanda
İzlanda’nın bu listeye dahil olması bazı insanları şaşırtabilir, ancak Karadağ’ın yarısından biraz fazla 325.671 kişi sayısı ile küçük bir nüfusa sahiptir.

 

İzlanda, Avrupa ve Kuzey Amerika arasında, Kuzey Atlantik ve Arktik okyanusları arasında yer alan bir ülkedir. Ancak ülkenin Avrupa topraklarında da ayrı bir eki vardır.

Lüksemburg
Lüksemburg; Fransa, Almanya ve Belçika arasında yer alan Orta Avrupa devletidir.

Lüksemburg, dünyada kalan son büyük düşesin toprakları ve Avrupa’nın en huzur verici ülkelerinden biri olarak varlığını sürdürüyor.

Lüksemburg, Katar’dan sonra GSYİH olarak dünyanın ikinci en iyi ekonomisine sahiptir.