Avrupa; güzel plajları, kültürel çeşitliliği ve kusursuz gıdaları ile dünya kamuoyunun dikkatini çekmeyi her zaman başarmıştır. Bu özelliklerinin yanında tarihi biraz arka planda kalsa da Avrupa’da gezilecek müthiş tarihi anıtlar ve buluntular vardır. Atina veya Roma’nın tarihi değerini bilmeyen yoktur; peki ya, diğerleri. Aslında Avrupa’daki tarihi gezinti sadece bu 2 şehirden ibaret değildir. Saklı kalmış çok fazla bilinmeyen birçok yer, tarih severleri beklemektedir.

Stonehenge – İngiltere
Dünyanın en ünlü alanlarından biri, Stonehenge Wilshire İngiltere’deki tarih öncesi anıttır. Stonehenge; Neolitik Dönem’den, Yeni Taş Devrine kadar geçen zamanı anlatmaya yarayan terimdir.

Bu eser ise İngiltere’nin en nadir Neolitik anıtları içerisinde yer alır. Stonehenge’in M.Ö. 3000 ile 2000 yılları arasında inşa edildiği düşünülmektedir.

Prado Müzesi – Madrid
1819 yılında kurulan Madrid Prado Müzesi, tarihi bir yer olarak kabul edilir. 12. Yüzyıldan bu yana Avrupa sanatına sahip olan dünyanın en iyi koleksiyonlarından birine sahiptir.

Müze, binlerce tarihi belgeye, resimlere, heykellere, baskı ve çizimlere ev sahipliği yapıyor. Müzenin yıllık 2 milyon ziyaretçisi vardır. Tahmini değeri ise 73 milyon dolar olarak kabul edilir.

Londra Kalesi – Londra
Avrupa’nın en büyün cazibelerden biri olan Londra, sayısız tarihi kraliyet hatıraları ile tanınmaktadır. Önemli turistik yerlerin arasında, Londra Kalesi gibi olağanüstü kaleler ve saraylar vardır.

Ayrıca majestelerinin kraliyet sarayı ve kalesi olarak bilinen Londra Kalesi, Londra’nın merkezinde bulur. Kale harika korunması ile tanınır.

Duomo Katedrali – Milano
Dünyanın moda başkenti İtalya, Milano tarzı ve güzel insanları ile ünlüdür. Şehir aynı zamanda, eşsiz bir tarih ve antik yerler ile de oldukça iyi tanınıyor. En önemli tarihi yerlerden biri Duomo Katedrali’dir.

Duomo adıyla bilinen katedral, Milano’daki en ünlü yer olarak kabul edilmektedir. Gotik mimari tarzını yansıtır. İtalya’nın en büyük ve dünyanın 5. en büyük katedralini inşa etmek tam 6 asır sürmüştür.

Sagrada Familia Katedrali – Barselona
Katalan mimar Antoni Gaudi tarafından tasarlanan Sagrada Familia Katedrali, İspanya Barselona’daki en büyük Katolik kilisesidir.

Kilisenin inşaatı 1882 yılında başlamış olmasına karşın; Gaudi, Gotik sanat formlarını eklemek amacıyla 1883 yılında projeyi devraldı. Gaudi’nin bu projeyi tamamlamaya ömrü yetmedi. Aslına bakılırsa katedral bugün hala tamamlanmamış haliyle duruyor. Katedrali tamamlama tarihi ise Antoni Gaudi’nin ölümünden tam 100 yıl sonra, 2026’da öngörülüyor.

Colosseum – Roma
Stadyum; gladyatör yarışmaları, hayvan avı, idamlar, ünlü savaşları yeniden canlandırmalar ve mitolojik hikayelerin canlandırılması da dahil olmak üzere çeşitli etkinlikler için kullanılmıştır.

Tiyatro depremlere ve taş hırsızlıklarına rağmen, Roma’nın başlıca turistik merkezlerinden biri olmaya devam etmektedir.

Eyfel Kulesi – Paris
Eyfel Kulesi, Paris’i sevenler için dünyanın en değerli ve belki de en ünlü tarihi anıtlarından biri olarak kabul edilir. Champs de Mars’ta bulunan Eyfel Kulesi, Gustave Eiffel tarafından tasarlanmış ve inşa edilmiştir. Kule 1889 yılında tamamladı. 304.8 metre boyundaki Eyfel Kulesi, dünyanın en çok ziyaret edilen ücretli anıtı olma özelliğine sahiptir.

Çeşitli istatistikler kulenin 2010 itibariyle 250 milyon ziyaretçi aldığını belirtmektedir. Kule, Avrupa’nın en yüksek anıtıdır ve ziyaretçilere 2 merdiven ile bir asansör sağlayan üç düzeyde erişim olanağı sunmaktadır.

Kulenin 3. katında bir gözlemevi varken, ilk 2 katında restoranlar bulunuyor.

Pisa Kulesi – Pisa
Bir tarafı eğik olmasıyla ünlü Pisa, 3 aşama ile 199 yılda tamamlandı. 1173-1372 yılları arasında inşa edilen anıt İtalya’nın tanıtım yüzüdür.

Kule aslında bu şekilde eğik olarak tasarlanmadı. İnşaat sürecinde eğilmeye başlamıştı ve raporlar kulenin eğim nedenini, “yetersiz yapı” olarak gösteriyordu. Pisa, 55 metre boya ve 8 kata sahiptir. Eğik kule yılda 1 milyon turisti kendine çekiyor ve neden eğik olduğu günümüzde hala araştırılan bir konudur.

Parthenon – Atina
Partenon, Antik Yunan için demokrasinin sembolüdür ve dünyanın en büyük anıtlarından biri olarak karşımıza çıkar.

Tapınak, altın ve fildişinden yapılan Atina heykeli için sığınak olarak inşa edilmiştir. Partenon’un değeri paha biçilemez olarak nitelendirilir.

Ayasofya – İstanbul
Ayasofya 2011 yılında, dünyanın yedi harikasından biri olarak listeye dahil edildi. Bu yapı, İmparator Justinianos tarafından (527-565) dönemin iki önemli Mimarı olan Trallesli (Aydın) Anthemios ile Miletoslu (Balat) İsidoros’a yaptırılmıştır.

Yapım çalışmaları sırasında, iki baş mimar ile birlikte 100 mimar ve her mimarın emrinde 100 işçi çalışmıştır. Yapımına 23 Şubat 532’de başlanmış, 5 yıl 10 ay gibi kısa bir sürede tamamlanarak büyük bir törenle, 27 Aralık 537′ de ibadete açılmıştır.