Amsterdam
Amsterdam'ı gezmek için öncelikle kanal turu yapmalısınız. Kanal gezisi sırasında bu çılgın şehrin mimarisini, "kanal evlerini" müzelerini ve...
Amsterdam

Moskova
Moskova meydanları, parkları, eserleri, gördükleri, yaşadıkları ve insanları ile. Ancak, bir şeyler eksik gibi. Ne Çarların ne komünistlerin ne de...
Moskova

Venedik
5. yüzyılda kurulmuş olan Venedik hem Roma'ya, hem de Floransa'ya kıyasla hayli genç bir kent. 1453'te İstanbul'u Osmanlı kuşatmasından kurtarmak...
Venedik

Bankok
Thai dilinde Bangkok, ‘Melekler Kenti’ demek. Bangkok’un duygularınıza saldırdığını algılıyor, ancak hiçbir şey yapamıyorsunuz. Kent, sizi sürüklüyor.
Bankok

Havana
Küba'da başkent, 1607 yılında Santiago De Cuba'dan Havana'ya taşındı. Havana Küba'da en çok turist çeken şehirdir.
Havana

St. Petersburg
Şimdi bir kent düşleyin. Önceleri yalnızca suyla, sonra bazıları toprakla birbirine bağlanmış kırk iki ada.
St. Petersburg

Roma
Kentin tarihi bundan en az 2,700 yıl öncesine dayanıyor.
Roma

Londra
Dünyanın en ünlü kraliyetinin başkenti, dünya borsalarının en önemli merkezlerinden biri ve Avrupa gençliğinin gözdesi, tezatlar şehri Londra.
Londra

Madrid
Dramın, acının, ihanetin, gözyaşının kent için ne kadar önemli olduğunu anlarsınız. Eğlenceyle dramı biraraya getirmekte zorlanırsınız.
Madrid

Yunanistan
Cumhuriyetle başlayan sınırdaş komşumuzla aramızda denizle birlikte onun soğukluğu da hep yer almış.
Yunanistan

Barcelona
Gençler gündoğumuna dek uzayan çılgın gece hayatına tav oluyorlar. Yaşı kemale ermişler, tarihin nasıl olup da böyle modernist izlere sahip...
Barcelona

Viyana
20. Yüzyıl’ın başları... Sokaklarda yine Hydn, Mozart, Beethoven yankılanıyor.
Viyana

Sri Lanka
Ada devleti sri lanka,gezi,tarih,doğa,turizm Koskoca Hindistan'ın en uç güney noktasında, Asya'dan kopmuş bir damla göz yaşı gibi Hint Okyanusu'na...
Sri Lanka

Kuzey Kıbrıs
Hayalinizde Bir denizin ortasında bir yer düşünün ve Tarih öncesi çağlara doğru bir yolculuğa çıkın.
Kuzey Kıbrıs

Kuzey Kore
Kore Savaşı sonrası 1953'te, ülke ortadan ikiye bölünmüş. 38. paralelin üstü, bugün 22 milyon kuzeyli, altı da 47 milyon insanın yaşadığı Güney Kore...
Kuzey Kore
Elazığ
Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla : Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet. Bugünkü Harput bölgenin eski merkezi.
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Bookmark and Share

Elazığ

Bölgenin en çok uygarlığa tanıklık etmiş, en eski kentlerinden biri Elazığ. Sırayla : Hitit, Urartu, Roma, Sasani, Arap, Selçuklu, Artukoğulları, İlhanlı, Dülkadiroğulları, Osmanlı ve Cumhuriyet. Bugünkü Harput bölgenin eski merkezi.
Görülmeli
Oldukça ilginç bir doğa fenomeni olan Buzluk Magarası ve Hazar Gölü görülmeli.

Harput Mesiresi
Elazığ´a 5 km. uzaklıkta. Açıkava Hava Müzesi görünümünde olan ve hemen hemen her dönemden kalma tarihi eserlerin bulunması, dini turizm ve Kaplıca Turizmi için de tercih edilen Harput Mesiresi yeşilliği ve temiz havası ile görülmeye değer.

Harput’a Harput Kalesi’ni görmeye gitmeli.Harput’un meydanı koca çınarla süslü etrafı ise tarihle çevrili: Alacalı camisi, Sarahatun Camisi, Cimşit Beş Hamamı, Kurşunlu Camisi ve Ulu Cami. Hiçbiri turizme açık değil. Halk arasında en ünlüsü Arap Baba Türbesi. Cesedinin ve kesik başının çürümemiş olduğuna inanılıyor.

Keban Barajı
Keban Barajı´nın inşasından sonra 64100 hektar büyüklüğünde bir baraj gölü meydana gelmiş. Bu gölün etrafında Elazığ ve çevre iller halkının yararlandığı eğlence ve mesire yerleri mevcut.

Hazar Gölü
Elazığ´a 22 km. uzaklıkta, Hazarbaba ve Mastar dağları arasında sıkışmış tektonik bir göldür. Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgesinin kendine has plajları olan, su sporları ve balık avcılığı yapılan en önemli gölüdür.

Buzluk Mağarası
Tarihi Harput beldesinin kuzeydoğusunda Elazığ´a 11 km. uzaklıkta bulunuyor. Jeomorfolojik yapısı nedeniyle hava akımı ile yaz aylarında burada sarkıt ve dikitleri andıran buz tabakaları oluşuyor. Kış aylarında ise tam tersi olarak sıcak hava oluşuyor.

Etkinlik
Sivrice Göl Şenlikleri: 21-23 Temmuz
Ağın Şenliği: 21-23 Temmuz
Leblebi Şenliği: 5-7 Ağustos

İklim
Karasal iklim egemen olup, kışlar soğuk ve yağışlı, yazlar ise sıcak ve kurak geçiyor. En uygun gezi ayları Haziran-Ağustos arasındaki dönem.