Bookmark and Share

Gazli Gol Termal Turizm Merkezi / Afyon


Gazlıgöl Kaplıcasından, içme ve banyo tedavileri için faydalanıldığı gibi , kapalı ortamlarda oluşan nemli ve buharlı havanın solunumu da tedavi edici bir etken oluşturmaktadır.
Genel olarak romatizmal hastalıklar ve dolaşım sistemi sendromları rahatsızlıkları adı altında;karaciğer, safra kesesi, mide ve bağırsak spastik ağrılı sendromları, nevralaji, nevrit, artroz, saboreik deri hastalıkları ve kadın hastalıkları tedavisinde faydalı olduğu gözlenmiştir. İçme tedavis ise, kürler şeklinde uygulanır.Kan dolaşımı rahatlatıcı etkisi vardır. Gazlıgöl Kaplıcası vücudun ihtiyaç duyduğu kombine tedavi ve dinlenme olanağına rahat bir şekilde sağlanabilmektedir.

Gazlıgöl, kimyasal olarak biokarbonatlı, sodyumlu, hidrojen sülfürlü ve karbondioksitli su grubuna dahil. Hipotermal ve hipotonik termal su, kalp ve dolaşım sistemi, böbrek ve idrar yolları, karaciğer-safrakesesi, sindirim sistemi, metabolizma bozuklukları, kemik ve cilt hastalıklarına iyi geliyor.

Tedavi Tesisleri
Kaplıcada halen 5 adet umumi havuzlu hamam,4 adet havuzlu dublex villa, 16 adet çift odalı küvet tipi banyolu üniteler bulunmaktadır. 5 adet umumi havuzlu hamamlardan 1 adedi tarihi ve şifalı içme suyu , diğeri ise cilt hamamı olarak adlandırılan ve özel kaynak suyu bulunan hamamdır.Bu iki hamamda da hem kaynak suyu hem de sondaj suyu mevcuttur. diğer 3 hamamda ise sondaj suyu ve içmek için şifalı sıcak su mevcuttur.


Bölgedeki özel işletmelere ait konaklama tesislerinde konaklayabilirsiniz.

NEREDE KALINIR?


--------------------------------------------------------------------------------

İkbal Thermal Hotel
İkbal Thermal Hotel Sağlık Merkezi bünyesindeki 2 termal havuz ve 10 özel havuzlu aile banyosundan oluşan termal üniteler, sıcaklığını ve mineral konsantrasyonunu kaybetmemiş kaplıca suyuyla doldurularak, uzmanların hazırladğı özel programlar ışığında romatizmal, ortopedik ve dermatolojik hastalıkların tedavisinde kullanılıyor. Otelde bunlara ek olarak çamur banyoları, fizik tedavi ve rahatlama amaçlı masaj seansları, Türk hamamı, sauna jet duş uygulamaları bulunuyor.

Grand Özer Termal Hotel
Afyon’da termal suyun iyileştirici gücünü tesislerinde hizmete sunan otellerden bir diğeri de Grand Özer Termal Hotel. Türk hamamı, sauna, termal yüzme havuzu, özel aile banyoları, fitness center ve masaj salonu ile hizmet veren Grand Özer Termal Hotel, sağlık ve güzellik hizmeti alabileceğiniz tesislerden biri.

Havaalanı Durumu : Afyon ilinde bulunan askeri amaçlı havaalanının genişletilmesi ve sivil amaçlı kullanımı ile ilgili çalışmalar sürmektedir. Mevcut durumda en yakın havaalanı olarak sivil amaçlı Isparta Havaalanı’ndan yararlanılabilmektedir.

İklimi : Tipik karasal iklim özellikleri görülmektedir. Yıllık ortalama sıcaklık 11.2 °C, en yüksek sıcaklık 38.0 °C . Yıllık ortalama yağış miktarı 434.4 olup yıllık ortalama kar yağışlı gün sayısı ise 15.4 dür. Mayıs-Ekim ayları arasında kar yağışı görülmemektedir.

Fiziko-Kimyasal Özellikler : Kimyasal sınıflandırma bakımından Bikarbonatlı (%92.8 milival), sodyumlu (88.99 milival), Hidrojen Sülfürlü (3.75 mg/lt) ve Karbondioksitli (360 mg/lt) termal su grubuna girmektedir. Fiziksel sınıflandırma bakımından ise hipotermal (64 oC), hipotonik (111 milival/lt) bir termal su olup ayrıca 47.79 mg/lt metaborik asit içermektedir.

Kaplıca İşletme Müdürlüğü : Tel: 272-2736131 (3 hat)
Enformasyon: Afyon İl Turizm Müdürlüğü
Hükümet Konağı Kat: 3 No: 333 Afyon
Tel: 272-214 12 21, 272-213 26 23