Bookmark and Share

Çekirge Termal Turizm Merkezi / Bursa


Çekirge’de su sıcaklığı 45 derecenin üstünde olan termal sular, Çekirge’nin en yukarı bölümünde, Vakıfbahçe denilen bir yerden kaynamakta.
Bu sularda çeşitli maden eriyikleriyle zengin kimyasal madenler, gazlar ve yüksek radyoaktivite bulunuyor.

Vakıfbahçe Kaynağı
Vakıfbahçe, 36-37 derece sıcaklıkta bikarbonatlı, kalsiyumlu, magnezyumlu ve sülfatlı termal suya sahip. Romatizma, nevralji, polinefrit, romatoit, artrit, siyatik, artroz, yorgunluk ve nekahat halleri, gut, kemik kırıkları, ekzema, astım ve kadın hastalıklarına iyi geldiği söyleniyor.

Karamustafa Kaplıcası
Romatizma, nevralji, nefrit, polinefrit, romatoit, artrit, artroz, yorgunluk, gut, kemik, astım, allerjik hastalıklar ve kadın hastalıklarına iyi geldiğine inanılan Karamustafa Kaplıcası; bikarbonatlı, sodyum, sülfat, radonlu termal suya sahip.

Kaynarca ve Yenikaplıca Kaynakları
Bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum içeren hipetermal, hipotonik özellikli bir kaynak suyu. Bu kaynaklarda su sıcaklığı 77 derece.

Kükürtlü Hamam Kaynağı
78 derece sıcaklıktaki hipetermal, hipotonik su; bikarbonat, sülfat, sodyum, kalsiyum, karbondioksit barındırıyor.

Çekirge’deki termal sular içme ve banyo kürlerinde kullanılıyor. Banyo kürleri; romatizmal hastalıklar, hareket sisteminin ağrılı hastalıkları, kronik iltihaplı ve ağrılı kadın hastalıkları, damar tıkanıklarıkları, İçme-banyo kürleri; karaciğer, safra yolları, diabet (hafif), gut hastalığı (kriz devrelerinin dışında), kandaki fazla yağ oranı olan obezite vakalarında uygulanıyor.

NEREDE KALINIR?
--------------------------------------------------------------------------------
Adapalas Termal Otel
Bursa Osmangazi’de hizmet veren Adapalas Termal Otel’in bünyesinde termal havuz, Türk hamamı ve jakuzi bulunuyor.

Akdoğan Hotel
Otel bünyesinde yer alan 2 Türk Hamamı’nda termal su kullanılıyor. Ayrıca tüm odalarda termal sıcak sulu küvetli banyolar bulunuyor.

Anatoli Bursa
Bursa’nın 4 yıldızlı otellerinden Hotel Anatolia Bursa, termal havuzu ve diğer üniteleri ile romatizmal hastalıklar, cilt hastalıkları ve idrar yolları hastalıklarından şikayetçi olanlara hizmet veriyor.

Atlas Otel
Uludağ’a yirmi beş kilometer uzaklıkta konumlandırılmış Atlas Otel, konaklama haricinde Termal Türk Hamamları ile hizmet veriyor.

Hotel Gönlüferah
Otelde termal banyolardan akan su içerdiği minerallerle; romatizma, nevzalji, nevrit, polinevrit, romatoit, artrit, gut, siyatik, kemik kırıkları, ekzema ve astım gibi bazı alerjik kökenli hastalıklarda ve kadın hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor.
Hotel Kervansaray
5 yıldızlı turistik otel olup, 211 oda, 13 suit’den oluşan 500 yatak kapasitelidir. Açık ve kapalı yüzme havuzu vardır. Eski kaplıca hamam restore edilerek otel bünyesine alınmıştır.Doktor nezaretinde şifalı termal suyun özelliklerinden yararlanmak için termal kür merkezi açılmıştır.Kür merkezinde balneoterapi ve fizik tedavi birimi, sauna, masaj bölümü ile jimnastik salonu, tıbbi ekipmanlar bulunmaktadır.

Yıldız Termal Otel
Bursa Çekirge’de hizmet veren Yıldız Termal Otel, konaklamanın yanı sıra şifalı termal suyu havuzunda konuklarının şikayetlerine yönelik tedavi uygulamaları gerçekleştiriyor. Termal havuzunun yanı sıra konuklar otel bünyesinde hizmet veren Türk hamamından da faydalanabiliyor.

Bilgi İçin Başvuralacak Adres:
Bursa İl Turizm Müdürlüğü
Eski Valilik Binası
Tel: 224 - 223 83 07 - 223 83 08
Fax: 224 - 223 83 09