Bookmark and Share

Dünyanın En İyi Festivalleri


Eğer sizler de yaş geçmeden dünyayı keşfetmek ve hayattan keyif almak istiyorsanız, dünyanın çeşitli yerlerinde gerçekleşen eşsiz festivallere katılarak değişik yerler görebilir, yeni insanlarla tanışıp farklı kültürler hakkında kitaplardakinden çok daha fazla bilgiye ulaşabilirsiniz.
Oktoberfest

Eylül ayının son günlerinde başlayıp, Ekim ayının ilk günlerine kadar devam eden ve Almanya’nın Münih şehrinde düzenlenen Oktoberfest fazlasıyla iyidir. Hemen hemen her yıl 6 milyon insanın katıldığı bu iki haftalık festivale katılmak, sizleri fazlasıyla sosyalleştirecektir.

Holi Festivali

Yeni başlangıçların, aşkların ve baharın gelişinin 16 gün boyunca kutlandığı Holi ya da Renklerin Festivali, Hindistan’a özgü eşsiz bir festivaldir. Kelimenin tam anlamıyla “renkli” bir festival olan Holi, Hint ezgilerinin ve danslarının da yer aldığı inanılmaz derecede eğlenceli bir etkinlik olarak yıllardır gerçekleşmeye devam ediyor.

Times Meydanı Yılbaşı Kutlamaları

Ülkemizde de etkileyici bir şekilde kutlanan yılbaşı, adeta hayata yeniden başlamış hissine kendimizi kaptırdığımız etkinliklerden bir tanesidir. Dünya çapında gerçekleşen yeni yıl kutlamalarına katılmak, kendinizi çok daha genç hissettirebilir. Özellikle de binlerce insanın sarhoş olduğu ve eğlenceli anların yaşandığı Times Meydanı’ndaki yılbaşı kutlamalarına daha önce şahit olmadıysanız, bu etkinliğin diğer ülkelerde gerçekleşen kutlamalara göre çok da çılgın olduğunu belirtmek isterim. Halihazırda oldukça özel ve eğlenceli olan yılbaşı gecesini, Times Meydanı’nda geçirerek çok daha unutulmaz bir anıya dönüştürebilirsiniz.

Songkran Festivali

Songkran ya da Su Festivali’ni daha önce duymuş muydunuz? Listemizde yer alan bu festival, dünyanın en ünlü etkinliklerinden bir tanesidir. İlkbahar aylarında Tayland’da gerçekleşen Songkran Festivali, aslında yeni yılı kutlamak için yapılan dev bir su savaşıdır. Bahçe hortumlarının, su tabancalarının, kovaların, pet şişelerin ve hatta fillerin diğer insanlara su fışkırtmak için kullanıldığı bu eğlenceli festival, yıllardır süregelen bir etkinlik olarak Chiang Mai kentinde düzenlenmeye devam ediyor. Suyun ıslattığı kişiyi kutsadığına ve pozitif dileklerinin kabul olması için yardımcı olduğuna inanılarak gerçekleşen Songkran Festivali, eğlenceden sırılsıklam olmak isteyenleri fazlasıyla mest ediyor.

Rio Karnavalı

Parti ve festivalleriyle aklımızı başımızdan alan Brezilya, dünyanın en bilindik ve en kalabalık karnavalıyla bu durumu daha da pekiştirmeyi başarıyor. Dünya çapında bilinen Rio Karnavalı, Hristiyan inancında Lent veya Büyük Perhiz olarak adlandırılan oruçtan önce gerçekleştiriliyor. Tamı tamına 1723 yılından bu yana Rio De Janeiro şehrinde yapılan bu karnaval, gösterişli kostümler ve canlı müzikler eşliğinde samba okullarının geçit törenleriyle başlıyor. Milyonlarca insanın samba okullarına eşlik ettiği bu renkli karnaval, kesinlikle içinizi kıpır kıpır edecek.

Mardi Gras

Dünyanın en büyün festivallerinden bir tanesi olan Mardi Gras, özellikle de 20’li yaşlardaki gençler için “cennet” olarak nitelendirilebilecek bir festivaldir. Büyük Perhiz’in arifesinde New Orleans’ta gerçekleşen bu etkinlik, oldukça renkli görüntülere sahne oluyor. Tüm gün Bourbon Caddesi’nde sarhoş bir şekilde yürüyerek binlerce farklı insanlarla karşılaşabilirsiniz. Rengarenk boncukların etrafta bulunan mekanlardaki katılımcılar tarafından diğer ziyaretçilerin üzerlerine atıldığı, çeşitli renkte kıyafetlerin giyildiği, dans ve tiyatro gösterilerinin yanı sıra spor müsabakalarının, yiyecek ve içecek festivallerinin de gerçekleştiği Mardi Gras etkinliğinden, yeni dostlar edinerek ve renkli boncuklardan oluşan onlarca kolye ile ayrılabilirsiniz.

Spring Break Festivalleri

Özellikle de üniversiteli gençlerin görüp görebilecekleri en çılgın partilerin düzenlendiği Spring Break festivalleri, dünyanın dört bir yanında gerçekleşiyor. Son birkaç yıldır ülkemizde de düzenlenen Spring Break, aslında bir nevi bahar şenlikleridir. İlkbahar aylarında, zorlu vize ve final dönemine girmeden güney kesimlere inerek deniz, kum, alkol ve çeşitli partilerle bütün enerjinizi, derdinizi ve kederinizi bırakmanızı sağlayacak eşsiz bir festivaldir. Ancak Panama City Beach, Spring Break festivallerini tabiri caizse “dibine kadar” yaşayabileceğiniz bir güzergah olabilir.