Bookmark and Share

Yeni Zelanda'nın En Güzel Doğa Harikaları!


Bin yılı aşkın süredir varlıklarını sürdüren, özgür ruhlu ve savaşçı Maoriler’in, Uzun Beyaz Bulutların Ülkesi anlamına gelen Aotearoa adını verdikleri Yeni Zelanda, Büyük Okyanus’un en güzel ada ülkelerinden bir tanesidir. Avustralya’ya oldukça yakın bir konumda bulunan Yeni Zelanda’nın özellikle de North Island adı verilen bölgesi, doğal güzellikleriyle Maoriler’in özgür ruhlarına hitap ediyor. Geçmişte “yamyam” bir kabile olarak bilinen, günümüzde ise genellikle dövmeleri ve Haka danslarıyla tanınan bu topluluğun bin yıl önce yerleştiği Yeni Zelanda, bozulmamış tabiatıyla görenlerin akıllarını başlarından alıyor.
Taranaki Dağı

Egmont Dağı olarak da bilinen Taranaki Dağı, aktif bir volkanı bünyesinde barındırmasına rağmen, dingin tabakalı bir yanardağdır. Taranaki bölgesindeki Egmont Ulusal Parkı’nda bulunan Taranaki Dağı, 2518 metre yüksekliğine sahiptir. Ayrıca dünyanın en simetrik volkanik konilerinden bir tanesi olarak da bilinen bu eşsiz doğa harikası, Son Samuray filminin çekimlerinin de gerçekleştirdiği bölgedir. Maorice Parlayan Dağ anlamına gelen Taranaki adının verildiği bu güzellik, yaklaşık 135 bin yıl önce aktif hale geldi. 1800’lü yıllara kadar aktivitelerini sürdüren Taranaki Dağı, şimdilerde Yeni Zelanda tabiatını süsleyen sakin bir yanardağ olarak ziyaretçilerini büyülüyor.

Rotorua Termal Rezervleri

Yeni Zelanda’nın Rotorua şehrinde bulunan Waiotapu Termal Rezervleri, aktif bir jeotermal bölgedir. Taupo Volkanik Bölgesi’nde yer alan Waiotapu Termal Rezervleri, tabiat tarafından meydana getirilmiş dünyanın en tuhaf güzellikleri arasında bulunması gereken, olağanüstü doğa harikalarından bir tanesidir. Fokurdayan çamur havuzlarının, fışkıran gayzerlerin, doğal kaplıcaların ve Şeytanın Banyosu adı verilen yeşil renkli bir sülfür havuzunun bulunduğu bu bölge, özellikle de etkileyici fotoğraflar çekmek isteyen profesyonel isimlerin uğrak mekanları arasındadır.

Waitomo Mağaraları

Yemyeşil bir tepenin altında yatan Waitomo Mağaraları, çözünme ile oluşmuş bir mağara sistemidir. Geçmişte bir köy olarak da kullanılmış olan bu doğa harikası, aslında mağaralardan, obruklardan ve yer altı nehirlerinden meydana gelmiş bir labirenttir. Tecrübeli rehberler eşliğinde teknelerle, yürüyerek, yüzerek veya çelik halatlarla inerek bu eşsiz mağaraların göz alıcı güzelliklerini keşfedebilirsiniz. Özellikle de Glowworm Mağarası adı verilen, binlerce küçük canlının bir araya gelmesiyle parıltılı duvarlara sahip olan bu büyüleyici doğa harikasının etkileyiciliğine, kesinlikle şahitlik etmelisiniz.

Tiritiri Matangi Adası

Hauraki Körfezi boyunca uzanan Tiritiri Matangi Adası, 2.2 kilometrekarelik açık bir doğa rezervidir. Vahşi yaşam tutkunlarının bölgeye özgü kuşları ve diğer canlı türlerini keşfedebilecekleri bu doğal cennet, dünyanın en başarılı koruma projelerinden de bir tanesidir. Yılda 30 bin civarında ziyaretçiye ev sahipliği yapan bu ada, yemyeşil ve eşsiz güzellikteki tabiatı ile gören herkesi büyülemektedir. 250 binin üzerinde yerel ağaç türünün de bulunduğu bu olağanüstü ada, görülmeye değer Yeni Zelanda güzellikleri arasında yedinci sırada yer almaktadır.

Tongariro Ulusal Parkı

Yeni Zelanda’nın en eski ulusal parkı olan Tongariro, North Island bölgesinin merkezinde bulunuyor. UNESCO tarafından 28 kültürel ve doğal mirastan biri olarak kabul edilen bu doğal park, Ruapehu, Ngauruhoe ve Tongariro volkanik dağlarını da bünyesinde barındırıyor. Ayrıca en iyi tırmanış alanlarından bir tanesi olarak da Yeni Zelanda’nın turistik cazibesi olmayı başaran Tongariro Ulusal Parkı, Yüzüklerin Efendisi serisinin de çekimlerine de ev sahipliği yapmıştır.

Taupo Gölü

Volkanik patlamalarla yaklaşık 2000 yıl önce oluşan Taupo Gölü, en büyük tatlı su göllerinden bir tanesidir. Ayrıca dünyanın en iyi alabalık avlama noktası olarak da bilinen Yeni Zelanda’nın bu eşsiz gölü, hemen hemen her yıl, 2 milyonun üzerinde turist ağırlamayı başarıyor. Noel kutlamalarında oldukça kalabalık bir bölge haline gelen Taupo Gölü, Maori kaya işlemeleriyle de oldukça dikkat çekici bir güzelliktir.

Huka Şelalesi

Yeni Zelanda’nın en çok ziyaret edilen doğal cazibelerinden bir tanesi olan Huka Şelalesi, Waikato Nehri’nden başlayıp, bir başka tabiat harikası olan Taupo Gölü’ne dökülmektedir. Yakın zamanda gerçekleşen ve dünyanın süper patlaması olarak adlandırılan Taupo Volkanı’nın patlamasıyla, yaklaşık 26 bin yıl önce meydana gelen bu olağanüstü şelale, saniyede akan 220 bin litrelik kristal renkli suyun ürkütücü derecede eşsiz gümbürtüsüyle ziyaretçilerini şaşkına çeviriyor.

Hot Water Sahili

Mercury Koyu’nda yer alan bu ilginç sahil sınırları içerisinde, herhangi bir alanı kazarak kendi yer altı kaplıcanızı oluşturabilirsiniz. Yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Hot Water Sahili, yılda 700 bini aşkın ziyaretçinin ortak noktası haline geliyor. Su sıcaklığının 64 santigrat dereceye kadar çıkabildiği bu tuhaf sahilin altında bulunan dev su altı rezervuarları da volkanik patlamalar sonucu meydana gelmiştir.

Te Whanganui-A-Hei Kemeri

Katedral Kemeri veya Cathedral Cove isimleriyle de bilinen Te Whanganui-A-Hei adındaki bu oluşum, Yeni Zelanda’nın en çok fotoğraf çektirilen noktalarından bir tanesidir. Kano ya da gemiyle keşfedebileceğiniz bu bölge, Hahei Sahili’nin kuzey ucunda bulunuyor. Yılda yaklaşık 150 bin civarında ziyaretçinin fotoğraflarını süsleyen Te Whanganui-A-Hei de listemizde yer alan birçok doğa harikası gibi, Yeni Zelanda’nın tabiat tarafından meydana getirilmiş eşsiz bir güzelliğidir.

Bay of Islands

North Island’ın Far North bölgesinde bulunan Bay of Islands, balıkçılık açısından oldukça popüler bir bölgedir. Tamı tamına 144 adaya ve yarımadaya ev sahipliği yapan bu eşsiz Yeni Zelanda güzelliği, penguenler başta olmak üzere, yunus ve balina türlerinin de doğal yaşamlarına şahitlik edebilmenize olanak tanıyor. Yolcu gemilerinin düzenlemiş olduğu günlük turların dışında, bir yat kiralayarak ya da tekne satın alarak Yeni Zelanda’nın bu olağanüstü doğal güzelliğini keşfedebilirsiniz.