Kelebekler Vadisi
Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Kelebek Vadisi, Akdeniz kıyılarının güney batısındaki Babadağ'ın (Antik Kragos Dağı) eteklerinde yeralır. Doğusundan akan şelaleye yatak olan 350 m yüksekliğinde dik kayalıklar vadi için özel bir koy yaratır. Kelebeklerle süslü bir koydur.
1 | 2 | 3 | 4 | 5
Bookmark and Share

Kelebekler Vadisi


Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan doğal bir hazinedir. Kelebek Vadisi, Akdeniz kıyılarının güney batısındaki Babadağ'ın (Antik Kragos Dağı) eteklerinde yeralır. Doğusundan akan şelaleye yatak olan 350 m yüksekliğinde dik kayalıklar vadi için özel bir koy yaratır. Kelebeklerle süslü bir koydur.

Kelebekler vadisini en az ifade eden tanım “bir nevi tatil mekanı”. Bir kaçamak mekanı, delikanlıların eğlence mekanı ya da özgürlük adını verip hakikatte bağımlılıklarını sürdürecekleri ondan sonra da kendilerini unutup doğal çevrelerinden de bihaber bi şekilde dönüp gittikleri bi yer de değil..  Üzerindeki endemik türlerin çokluğu nedeniyle dünya mirası olarak korunması tavsiye edilen Babadağ eteklerindeki Ölüdeniz gibi Kıdırak ya da Kabak koyu gibi bir coğrafya cilvesi vadi.


Vadinin diplerine yapılan yolculuk esnasında dalga seslerinden uzaklaştıkça dere çağıltıları duyulur. Derenin amacı denize kavuşmaktır. Ama çoğu zaman bu yolculuğu tamamlayamadan toprağa karışır gider… Denizin horizontal çizgisinin dikine yükselen ve insanın boyun kaslarını zorlayıp kafasını kaldırmadan üst noktasını göremeyeceği uçurumların derin vadisi içinde kelebekler kanyonundasınızdır.Vadi bu özgün coğrafyasından daha fazla şeyler de sunar:Vadinin, zaman zaman ulaşımı imkansız kılan hırçın denizi ve uçurumlarıyla çevrelenen izole yapısı içinde çeşitli ülkelerden gezginler, sanatçılar, doğaseverler bir araya gelir.Halihazırda gelenlerin amacı tatil, eğlence ya da dinlenme ve şehir yaşamına ara verme şeklinde özetlenebilir.Özellikleri


Kamp ve doğa turizminin Türkiye ve dünyadaki en iyi adreslerinden biri olarak gösterilen Kelebekler Vadisi'nde, her yıl 1 Mart- 1 Kasım tarihleri arasında hizmet veren işletmenin bilgisi dışında konaklamak mümkün değildir. Su ve elektrik enerjisi devlet tarafından değil, işletme tarafından sağlanmaktadır. Bu sebeple Kelebekler Vadisi'ne günde 3 kere elektrik verilmektedir. Sıcak su güneş panelleri aracılığıyla sağlanmaktadır. Kumsal veya toprak zemin üzerine kurulan çadırlarda, bungalovlarda veya teraslarda kalışın yanısıra, işletme ziyaretçilere doğal ve ekolojik açık büfe kahvaltı ve akşam yemeği; ortak kullanıma açık tuvalet ve duşlar sunmaktadır. Vadi'nin izole yapısı nedeniyle, işletme, ziyaretçi ihtiyaçlarının karşılanması için gerekli bütün düzenlemeleri yapmıştır ve konukların güvenliğinden sorumludur.Aktiviteleri açısından da dikkat çekici olan Kelebekler Vadisi'nde, sezon boyu bir çok eğitmen ve uzman dersler ve seminerler düzenlenir. "Kelebekler Okulu Projesi" olarak adlandırılan projeyle, sanatsal, zihinsel ve bedensel disiplinler yoluyla doğal duyarlılığı arttırarak çevre bilincini uyandırmak ve eğlence ve dinlence anlayışını geliştirerek doğa ile uyumlu yaşam düsturunu kitlelere ulaştırabilmek hedeflenmektedir. Ücretsiz olarak düzenlenmiş atölyeler arasında bu yıla kadar, sanatsal aktivite ve atölye çalışmaları, denizcilik, balıkçılık, mutfak, ziraat, elbecerileri kursları ile kişisel gelişim, yoga, meditasyon, tasavvuf, doğu felsefesi (kadim bilgelik öğretileri) vb. bulunmaktadır.Nerede Kalınır

Bungalov, çadır veya çardakta konaklanabilir.Ulaşım

Kelebekler Vadisi'ne, Fethiye üzerinden Ölüdeniz'e gelerek ulaşılır. Fethiye'ye 55 km. uzaklıktaki Dalaman Havalimanına Türkiye ve Avrupa'nın pek çok şehrinden uçuşlar düzenlenmektedir. Bir diğer büyük havalimanı olan Antalya Havalimanı, Fethiye'ye yaklaşık 200 km. uzaklıktadır. Türkiye'nin her yerinden Fethiye'ye sık ve düzenli otobüs seferleri vardır.Fethiye'den Ölüdeniz'e minibüs veya taksi yoluyla gelinerek, kumsaldan günde 3 defa servis yapan tekne ile veya Kelebekler Vadisi'nin zodyak teknesi ile ulaşılabilir.