Bookmark and Share

Katalonya'nın İncisi Barcelona'da Neler Yapılabilir?


Avrupa’nın en büyük şehirleri arasında yer alan Barselona, Kartacalılardan Romalılara, Endülüs Emevilerinden Fransızlara kadar birçok devlete de ev sahipliği yapmıştır. Ayrıca Osmanlı Dönemi’nden esintiler taşıyan bu eşsiz şehir, her açıdan büyüleyici özellikler ile donatılmıştır.
Mimari Güzellikler

Kelimenin tam anlamıyla mimari eserler ile donatılmış bir şehir olan Barselona, özellikle de ünlü Katalan mimar Antoni Gaudi’ye ait eserleri bünyesinde barındırıyor. Avrupa tarihinin en değerli anıtları arasında yer alan La Sagrada Familia Katedrali başta olmak üzere şehrin eşsiz manzarasını sunan Park Güell ve tuhaf bir tasarıma sahip olan Casa Battlo gibi yapılara da ev sahipliği yapıyor.

Avrupa'nın En Güzel Plajları >
“Vamos a la playa!” (Hadi plaja gidelim!) diyerek, Barselona şehrinin ünlü plajlarına bir ziyaret gerçekleştirelim. Şehrin en popüler plajı olarak bilinen Barceloneta Beach, hareketliliğin yanı sıra plaj barlarına kolaylıkla erişim sağlamak isteyenlerin tercih etmeleri gereken bir mekandır. Ayrıca şehrin bir diğer güzelliği olan Bogatell Beach ise huzuru arayan ziyaretçilere hitap ederken, Mar Bella Beach ise nudistlerin yoğun olarak bulunduğu bir plajdır.

Kalalık Caddeler

Şimdi ise yolculuğumuza Barselona’nın en meşhur ve en kalabalık caddesi, La Rambla ile devam ediyoruz. Çok sayıda restoranın, seyyar satıcının, mağazaların ve barların bulunduğu bu cadde; özellikle yabancı turistlerin uğrak mekanlarından bir tanesidir. Eğer Barselona’yı keşfetmek istiyorsanız, şehrin bu ünlü caddesinde kelimenin tam anlamıyla kaybolmalısınız. Ancak bu güzel caddede kaybolmadan önce sizleri yankesiciler konusunda uyarmayı da unutmayalım.

Dünyanın En Büyük Klübünü İzleme Şansı

Barselona şehrine gidip de 2016 yılının en değerli futbol kulüpleri arasında zirveyi zorlayan Barcelona ya da yerel adıyla Barça takımını desteklemeden olmaz. Dünyanın en fazla taraftar kitlesine sahip spor kulüplerinden bir tanesi olan Barça, yaklaşık 100 bin seyirci kapasiteli Camp Nou stadıyla taraftarlarına tam bir futbol şöleni yaşatıyor. Dünyaca ünlü futbol yıldızlarını yakından görme fırsatına erişebileceğiniz Camp Nou stadyumu hem şehir hem de futbolseverler için oldukça önemli bir yapıdır.

Muhteşem Tarihi

Gotik Mahalle, Gothic Quarter ya da orijinal adıyla Barrio Gotico… Şehrin tarihini yansıtan kültürel güzelliklerle donatılmış olan bu muhteşem mahalle; küçük bir labirenti andıran caddeleriyle, ara sokaklarıyla, meydanlarıyla ve tarihi yapılarıyla keşfetmeye değer bir yerdir. Ayrıca çeşitli restoranların ve barların da yer aldığı bu bölgede, şehri keşfiniz sırasında biraz da olsa soluklanabilirsiniz.

Moda İçin Bİrebir Bir Şehir

Moda tutkunları Barselona’ya kesinlikle bayılacaklar. Bu eşsiz İspanyol şehrini ziyaret ettiğinizde; Zara, Mango, Bershka ve Massimo Dutti gibi bölgenin trend moda markalarına sıkça rastlayabilirsiniz. Ayrıca daha birçok mağazanın yer aldığı Plaça Catalunya’da bulunan El Corte Ingles adındaki şehrin en büyük alışveriş merkezini de pas geçmeyin deriz.

İspanyol İçkileri

Eğer İspanyol şaraplarına karşı dayanılmaz bir tutkunuz varsa, Barselona’nın bu konuda sizleri hayal kırıklığına uğratmayacağına kesinlikle emin olabilirsiniz. Dünyanın en pahalı İspanyol şarabı, Barbadillo Versos 1891 gibi enfes lezzetleri, bölgeye özgü muhteşem mezeler ile süsleyebilirsiniz.

Montserrat Dağını Ziyaret Edin

Barselona ziyaretiniz boyunca en az bir günü görkemli Montserrat Dağı’na ayırmalısınız. Bünyesinde tarihi bir güzellik olan Montserrat Manastırı’nı da barındıran bu büyüleyici dağ, Barselona şehrinin eşsiz görünümünü gözler önüne seriyor. Özellikle de Katalanlar için oldukça önem arz eden Montserrat Dağı’nın simgesi olan Moreneta Bakiresi, belki sizler için de bir mucize gerçekleştirebilir.

Teleferiğe Binin

Montserrat Dağı ile Barselona şehrinin büyüleyici manzarasına doyamadıysanız, Montjuic Teleferiği ile bu güzel şehri başka bir açıdan daha keşfedebilirsiniz. Montjuic Park’ında bulunan bu teleferik, sizlere Barselona’nın kuşbakışı görünümünü sunan Montjuic Tepesi’ne çıkaracak ve nefes kesen bir şehir siluetini sizlerle buluşturacak.

Avrupa'nın En Büyük Yiyecek Pazarı

Taze yiyecekler sizin de ilginizi çekiyor mu? O zaman Avrupa’nın en büyük ve en ünlü yiyecek pazarı olan La Bouqeria’yı kesinlikle ziyaret etmelisiniz. Pazar günü dışında haftanın her günü açık olan bu pazar yeri; kulağa, burna ve damağa hoş gelen lezzetlerle inanılmaz bir dünyanın kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Dünyanın dört bir yanından akla gelebilecek her türde yiyeceğin satıldığı bu devasa pazar yerinde sizler de kendinizi kaybedeceksiniz!