Bookmark and Share

Çin'de Mutlaka Görmeniz Gereken Yerler


Hepimizin bildiği üzere dünyanın en büyük topraklarından birine sahip olan ülke, yüzlerce tarihi ve doğal güzellik bulundurmaktadır. Bunun yanı sıra, birçok değişik konsepte sahip, yer ve mekânda bulunur.
Wangfujing Sokağı 王府井大街

Hepimizin Çin denilince aklına, belli başlı oturmuş şeyler geliyor. Bunlar üç aşağı beş yukarı; köpek yiyorlar mı, insanların hepsi ufak mı ve tabi ki Asyalı kızlar nasıl (internette gördüğünüz her şeye inanmayın, pek başarılı değiller) gibi. İlk sorunuza cevap verecek olursam, evet yiyorlar. Wanfujing, İstiklal Caddesi gibi bir yer aslında. Bir sürü turist çekiyor ve Çin’e ait klasikleşmiş eşyalar satılıyor. Bu ufak yerler haricinde Wanfujing’in birçok turist çekmesinin başlıca sebeplerinden biri, burada hemen hemen aklınıza gelebilecek, her türlü hayvanı yiyebilirsiniz. Sokak baştan sona kadar ufak dükkânlardan oluşuyor ve hepsi aynı şekilde hayvan satıyor (hediye dükkânlarının yanı sıra). Olur da, gitme şansı elde ederseniz yiyebileceğiniz şeyler şu şekilde; köpek balığı, köpek, kedi, ipek böceği, tarantula, akrep, yılan, fare, kurbağa, deniz yıldızı… Eğer sizde değişik lezzetler arıyorsanız, Wanfujing’e kesinlikle uğramalısınız. Buraya gitmek için ise tek yapmanız gereken şey, herhangi bir metro istasyonundan binip, DongCheng istasyonunda inmek yeterlidir.

Longqing Vadisi 龙庆峡

Longqing Vadisi, Pekin’de bulunan sınırlı sayıda ki yeşil alanlardan en güzelidir. Pekin’de dediysem öyle merkezde değil, 85 kilometrecik uzaklıktadır. Fakat Çin’in pis havasından uzaklaşmak için on numara bir mekân. Gölün, dağların arasından uzanan harika bir yerde yapabilecekler listeniz; piknik, kaya tırmanışı, kanoyla vadinin derinliklerine inme, bungee jumping gibi aktivitelerdir. Olur da kışın giderseniz Longqing Vadisi, kış içinde çok uygundur. Son 10 yıl içerisinde burada kışları düzenlenen ‘Buzdan Heykel Yapma Festivali’ ile hatırı sayılır bir ün elde etmiştir. Mayıs başı gibi giderseniz, 23 Nisan’da okullarındaki festivalde Türkiye’yi tanıtarak sattıkları eşyalardan gelen parayla, Longqing gölüne piknik yapmaya gelen Türkleri görebilirsiniz.

Modern Tuvalet Kafe

Aynı zamanda Tayland, Japonya, Güney Kore’de olduğunu bildiğim “Modern Tuvalet Kafe” Çin’de de bulunmaktadır. Kafenin iç dizaynı tamamen banyonuzda bulunabilecek aksesuar ve eşyalardan oluştuğu için sizlere biraz garip gelebilir. Oturduğunuz yerlerin klozet ve masanızın lavabodan oluştuğu mekânda, siparişleriniz de aynı şekilde klozette, küvette ve en güzel yanı ise ‘kaka’ şeklinde gelmesidir. Hemen hemen yemek ve içeceklerinizin hepsinde ‘kaka’ teması uygulanmaktadır. Mekan çok fazla ilgi gördüğü için, fiyatları da normalin üstündedir. Lakin başka ne zaman ‘tuvaletten kaka içme’ şansı elde edebilirsiniz ki?

Yazlık Saray 頤和園

Pekin’in en etkileyici yerlerinden biri olan saray, ayrıca Çin’de olan ve dünyanın en büyük meydanı olarak bilinen Tiananmen Meydanı’ndan 天安门广场 7 kat daha büyüktür. Saray üç kısımdan oluşmaktadır; Wan ShouSan (Uzun Ömür) Dağı, Kunming Gölü ve saraylardır. Kunming Gölü zaten sarayın arazisinin dörtte üçünü oluşturur. Gölü yapılan tekne turlarıyla gezmek mümkün. Tekne gezisine katılırsanız, tekne direk sarayın önündeki iskelede duruyor ve oradan doğruca saraya gitmenize olanak sağlıyor. Ama yok ben her yeri keşfetmek istiyorum derseniz aynı zamanda bahçeyi gezmeni sağlayacak şekilde başka bir iskelede duruyor. Parkın direk girişinde bir öküz heykeli bulunuyor. Efsaneye göre bu öküz su baskınlarını kontrol ediyor. Sarayın altı tane giriş kapısı bulunmakta, bunlardan en büyüğü ise WenChang Ge (WenChang Kulesi)’dir. Kule, İngiliz ve Fransız kuvvetleri tarafından bir kere yıkılmış ancak Kral Guanxu döneminde tekrar inşa ettirilmiştir. 17 ve 18. yüzyıllarına ait birçok eserle karşılarsınız. 1903 yılında Çin’de ilk elektrikli lambalar bu sarayda kullanılmıştır. Sarayın içinde birbirinden farklı bir sürü bölme bulunmaktadır; yardımseverlik ve uzun ömür salonu, Ziqi Donglai Chengguan (Mor Bulut Kapısı) bahçesi, mutluluk ve uzun yaşam salonu gibi. Sarayın simgeleştirilmiş kısmı ise Fo Xiangge kulesi, bu kule 41 metre uzunluğundadır ve buradan Longevity Dağı’na bağlanan dünyanın en uzun Çin koridoru (728metre) mevcuttur.

Yangtze Nehri

Chongqing bölgesinde bulunan nehir Asya’nın en uzun, dünyanın ise en uzun üçüncü nehridir. İsmi Uzun Nehir anlamına gelen nehir, 6.370 kilometre uzunluğundadır. Ayrıca sadece bir ülkeyi sulayan en büyük nehirdir. Tsinghai Eyaletinde Kunlun Dağları’ndan doğar. Dünyanın en derin ve dik boğazlarından geçer. Ayrıca nehir ülkeyi ikiye ayırma özelliğine de sahiptir. Turistler için düzenlenen turların gezdirdikleri yerler, nehrin tamamen dağlar arasında kaldığı ve çok güzel görüntülerine ulaşabileceğiniz yerdedir. Yangtze halen daha ülke için çok önemli bir ulaşım ve ticaret yoludur. Bu durumdan yararlanmak isteyen Çin Halk Cumhuriyeti nehire yakınlığıyla bilinen Wuhan’ın batısındaki YiChang’da büyük bir hidroelektrik santral üstünde çalışmaktadır. Kesinlikle gezilip görülmesi gereken bir yer olduğunu düşünüyorum, yani ne kadar keyifli olduğunu belki anlatamam bile. Umarım bir gün siz de bu tecrübeyi yaşarsınız.

Emei Dağı 峨眉山

Hemen şöyle dağ hakkında bilinmesi gereken, turist rehberlerinin söyleyeceği tarzdan bir iki bilgi vererek başlayalım. Emei Dağı, Çin’in SiChuan bölgesinde bulunur. Budizm kültürünün yaşadığı en önemli yerlerden bir tanesi olarak özelliğini korur. 1996’da Dünya Mirasları Listesi’ne eklenmiştir. Dağda hemen hemen otuzdan fazla tapınak bulunmaktadır. Bu dağda ve içerisindeki tapınaklarda bulunan Budizm etkileri, eserleri Çin’de başka hiçbir yerde karşıma çıkmaz. Wudang ve Shaolin ile birlikte Çin’deki üç büyük kung-fu kaynağını oluşturuyor. Shaolin tapınağına daha sonra değineceğim zaten. Emei Dağı’na tırmanmak ciddi anlamda hayatınızda ki en büyük sınavlardan birisi olabilir. Hani tepesine beni paraşütle salın, uçaktan atlarım ben falan değil. Çünkü çok fazla şey kaçırmış olursunuz. Macera zaten en aşağıdan başlıyor, tepesine geldiğinizde başarmışlık duygusuyla, yığılıp kalıyorsunuz. Peki, bunlara değiyor mu? Kesinlikle. Öncelikle şunu söyleyeyim (her ne kadar bana denk gelmese de) doğru hava şartlarında giderseniz, dağa tırmanmaya başladığınız andan en tepesine kadar, 4 mevsim görme ihtimaliniz var. Şimdi bir dağ 3000 metre yükseklikte olunca her şey olabiliyor. Ayrıca dağın tepesinde yaklaşık iki binden fazla hayvan türü bulunmaktadır ve bunlardan 157’si nadir hayvanlar arasındadır. Yalnızca Emei Dağı’nda yaşarlar. Dağın tepesine çıktığınızda, ilk ilginizi çekecek yalnızca bir şey var, göreceğiniz tapınaklar, dükkanlar, keşişler, sanat eserleri değil…

Tianmen Dağı 天门山 – Cennet Kapısı Dağları

Çin’in Zhangjiajie şehrinin üstünde bulunan dağa ulaşmak için tamı tamına 11 kilometrelik bir yolu tırmanarak ilerlemeniz gerekiyor. Eğer bu size çok geldiyse, dünyanın en uzunu olarak kabul edilen, 7.455 metre uzunluğunda metre mesafeyi 1.279 metre yükseklikten, teleferikle gitmeyi tercih edebilirsiniz, o da yükseklik korkunuz yok ise. Hepsinin bu kadar olduğunu düşünmüyorsunuz sanırım? Tabi ki hayır, tırmanışınız bittiğinde ise çıkmanız gereken fazlasıyla merdiven var. Oldu da eğer tüm aşamaları atlatır, dağa ulaşırsanız, Çinlilerin deyimiyle; Tanrı’ya en yakın noktaya ulaşmış olursunuz. Bir efsane var dağın adının nereden geldiğiyle alakalı, her ne kadar çok efsane olmasa da hikaye sonuçta, yalnızca çıkanlar dinleyebiliyor, oraya gelene kadar hiçbir Çinli rehber anlatmaz. M.S 260 yıllarında dağdaki Tianmen mağarasının duvarının yıkılmasına tesadüfen tanık olan bir yerel çiftçi, dağı gökyüzüne açılan bir kapıya benzetmiştir. Bu durumu imparatora anlattıktan sonra, o da bunu bir şans, uğur işareti olarak görür ve sevinçle dağın ismini Tianmen (Cennet kapısı).

Shaolin Tapınağı 少林寺

Yazımın yukarısında Shaolin Tapınağı’ndan bahsedeceğimi söylemiştim ve evet işte geliyor. Öncelikle Shaolin Tapınağı hakkında duyduğum bir rivayetten bahsetmek istiyorum; rivayete göre, 1500 yıl önce Wei ve Jin hanlığı zamanında, Hindistan’dan gelen bir Budist olan Xiaowen adındaki biri usta Batuo için ShaoShi dağının eteklerinde, ormanlar arasında bir manastır inşa eder. Shaolin adı buradan gelmektedir. Lin Çince ormanlar anlamına gelmektedir. Fakat manastır uzak ve dağlık bir alandadır. Konumundan ötürü haydutların ve vahşi hayvanların saldırılarına açık bir hedeftir. Sonuç olarak rahipler, kendilerini korumak amacıyla kendilerini eğitmek zorunda kalmışlardır ve çalışmaya başlarlar. Süpürge ve kürek gibi gündelik ihtiyaçlarda kullanılan aletlerde silahları olur. Bu yüzden Kung-fu’nun bir savunma dövüşü olduğu söylenir. Evet rivayet bu şekildeydi. Shaolin Tapınağı Çin tarihindeki en önemli Budist tapınağı denilebilir. Çin’de, Budizm’in gelişimi ve dövüş sanatçılarının gelişimi açısından ciddi anlamda yeri ayrıdır. Yaklaşık 1500 yılllık tarihi boyunca bir çok savaş, yıkım ve güzel günler de görmüştür.

Longmen Mağaraları 龙门石窟

Longmen Mağaraları belki en aceleye getirdiğim başından sonuna çok aksiyonlu ve çok keyifli bir maceraydı. Luoyang, Çin’in eski başkentlerinden biri olduğu bu tarz tarihi eserler sıklıkta. Mağaralar, şehrin en büyük gelir kaynaklarından bir tanesi. Şehirde zaten adam akıllı yer bile bulunmuyorken, herkes sizi oraya götürmeye çalışıyor. Kimseye aldırış etmeyin taksiyle yalnızca 25 TL’ye gidilebilecek bir mesafede. Girişi 60 liraya yakın bir miktardı. Karşılıklı bakan iki tepenin arasından Yihe Nehri akar. Longmen, ejderha kapıları anlamına gelmekte ve kireç taşına oyulmuş heykelleri ile ünlüdür. Bölgede 1000 den fazla mağara, 100bin civarı heykel ve çok sayıda yazıt bulunmaktadır.

Makao 澳门

2000’li yılların başlarına kadar Portekiz sömürgesi altında olan şehir, o tarihten sonra Çin Halk Cumhuriyeti’ne bağlı özel yönetim bölgesi haline gelmiştir. Çin’de kumarhane deyince akla ilk gelen yer konumundadır. Dünyanın en lüks 2. kumarhanesinin de burada olduğunu biliyor muydunuz? Gezilecek yerler olarak her ne kadar diğer şehirler kadar geniş bir tarihi olmasa Makao’da da ziyaret edebileceğiniz yerler mevcuttur; St. Paul Harabeleri, A-Ma Tapınağı, Senado Meydanı ve tabiki de kumarhaneleri…