Bookmark and Share

Avrupa'nın İncisi Amsterdam!


Amsterdam gezilecek yerler bakımından Avrupa’nın en zengin şehirlerden biri. Dünyaca ünlü kanalları, müzeleri ve eğlence merkezleri ile Hollanda‘nın başkenti ve en ünlü şehri olan Amsterdam her tarzdan gezgine hitap edecek birçok zenginliğe sahip bir şehir.
Şehirde birçok önemli müze ve sanat galerisi var. Eğer sanata ilgi duyuyorsanız Amsterdam’da keyifli vakit geçireceğiniz garanti.

Amsterdam Gezilecek Yerler

Gezginler genellikle Amsterdam gezisi için 2-3 günlük bir zaman ayırıyor. Doğal olarak bu süre içinde şehirde yer alan tüm gezilecek yerleri görmek imkansız oluyor. Bu nedenle yazı boyunca Amsterdam’daki en popüler yerleri aldık.

Amsterdam Kanalları

Amsterdam denilince akıllara ilk gelen şeylerden biri şüphesiz şehrin dünyaca ünlü kanalları. Kanalları gezilecek yer olarak değerlendirmek ne kadar doğru olur bilmiyorum ama Amsterdam’ın dört tarafını saran kanallar arasında bol bol yürüyüş yapın, kaybolun. Hatta fırsatınız varsa tren istasyonu önünden kalkan ve 1-1,5 saat süren kanal turlarına mutlaka katılın.

Dam Meydanı

Dam Meydanı, Amsterdam’ın en hareketli ve önemli meydanı. Amsterdam Kraliyet Sarayı, Nieuwe Kerk, Ulusal Anıt ve Madame Tussauds Müzesi bu alandaki en önemli gezi noktaları. Dam Meydanı’ndan şehrin diğer önemli yerlerine kısa bir yürüyüş ile ulaşabilirsiniz.

Kraliyet Sarayı

Amterdam’ın en önemli tarihi yapılarından olan Kraliyet Sarayı, şehrin merkezindeki Dam Meydanı’nda yer alıyor. 1655 yılında Belediye Binası olarak açılan yapı günümüzde Kraliyet Sarayı olarak hizmet veriyor.

Nieuwe Kerk

Nieuwe Kerk, “Yeni Kilise” anlamına gelse de şehrin en eski ikinci kilisesi. 14. yüzyılda inşa edilen kilise, tarihi boyunca birçok kez elden geçirilmiş. Büyük Org, Oyma Vaiz Kürsüsü, Michiel de Ruyter’in Mezarı yapının en önemli bölümlerinden. Nieuwe Kerk, günümüzde kilise olarak değil de sergi yeri olarak hizmet veriyor. Yapıyı gezmek için düzenlenen sergilere katılabilirsiniz.