Mısır
Afrika'nın kenarında, İskenderiye'nin açık avucuna akan Nil; ülkeyi kasıp kavuran, başladı mı 50 gün süren hamsin rüzgarları;
ayın gölgesindeki piramitler, ölümsüzlüğü arayan firavunlar; 5000 yıllık tarihin içinden aşk, tutku ve savaş dolu öyküler anlatan topraklar; "Aşkın tokadı üzüm gibi tatlıdır," diyerek kendinden geçen insanlar...
1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10
Bookmark and Share

Mısır


Afrika'nın kenarında, İskenderiye'nin açık avucuna akan Nil; ülkeyi kasıp kavuran, başladı mı 50 gün süren hamsin rüzgarları;
ayın gölgesindeki piramitler, ölümsüzlüğü arayan firavunlar; 5000 yıllık tarihin içinden aşk, tutku ve savaş dolu öyküler anlatan topraklar; "Aşkın tokadı üzüm gibi tatlıdır," diyerek kendinden geçen insanlar...
İki ayrı krallık
Mısır toprakları, Nil'in akış yönüne göre iki ana bölgeye ayrılıyor. Yukarı Mısır, ülkenin güneyine verilen isim. Kuzeyde Kahire ve İskenderiye'nin olduğu bölge ise aşağı Mısır. Her ikisi de, binlerce yıl iki ayrı krallığın savaşlarına sahne olmuş.

İmparatorluk dönemi diye de adlandırılan `Yeni Krallık' devrinde (M.Ö. 1550) hepimizin iyi tanıdığı Kraliçe Hatçepsut, Nefertiti, Kral Tutankamun ve II. Ramses yaşamış. Piramitlerin yapımı `kültür çağı' olarak tarihe geçen Eski Krallık (M.Ö. 2600) yıllarına rastlıyor. Yüzyıllar süren savaşlardan sonra, tam 67 yıl her iki krallığın tacını takmayı başaran tek kral, II. Ramses olmuş.

II. Ramses için Mısır, `Nil'in Armağanı'dır. Bu yüzden de bugünkü başkent Kahire'ye, kuzeydeki İskenderiye (Durrell'ın kitaplarında aşkın gerçek mabediydi) ve güneyde nehir boyunca sıralanan Lüksor ve Aswan'a pek çok mücevher bıraktı.

Müzede, 100 bin parça
Sadece o mu? Her firavun, nakış gibi işlemiş ülkeyi. Herkes kendi imzasını taşıyan eserler yaptırmış. Dünyanın yedi harikası arasında yer alan Giza Piramitleri, buna en güzel örneklerden. Yine Giza'daki Sfenks, Kahire'deki Mısır Müzesi ve Ölüler Şehri, Lüksor'daki Karnak ve Hatçepsut Tapınakları, Krallar Vadisi ve Aswan'daki Abu Simbel Tapınağı Mısır'ın görkemli eserlerini oluşturuyor.

Her bir eseri en fazla üç dakika inceleyebildiğinizi varsayın, Kahire'deki
Mısır Müzesi'ni altı ayda ancak gezebilirsiniz. Arkeologların, "Mısır zengin
bir açık büfe, Mısır Müzesi de büfedeki en güzel tatlı," dedikleri müze iki katta tam 100 bin eseri barındırıyor. Ülkeyi dokuz yıl yönettikten sonra 18 yaşında ölen Kral Tutankamun'un özel eşyaları ve pek çok firavunun mumyası müzenin ikinci katında.

Görülmeye Değer
Nil'de yapacağınız gemi yolculuklarında nehir boyunca sıralanan pek çok tapınağı görme olanağınız var. En ünlüsü ve efsunlusu Karnak Tapınağı. Eski başkent Lüksor'daki yapı, `Mısır'ın Çiçeği' olarak tanımlanıyor. Yapımı 1500 yıl sürmüş. Hiyerogliflerle bezeli 134 dev sütundan oluşan Karnak'ta akşamları yapılan ses ve ışık gösterisine katılın. İki saat boyunca ışıklar sütunların üzerinde dans ederken, firavunların sesinden Mısır'ı dinliyorsunuz.

Ülkeyi 20 yıl kasıp kavuran ilk kadın yönetici Kraliçe Hatçepsut'un adını taşıyan tapınak ve hemen yakınındaki Krallar Vadisi, Lüksor'un öteki hazineleri. Aralarında II. Ramses'in de bulunduğu 60'dan fazla firavunun mezarı Krallar Vadisi'nde.

Kayalara oyulmuş daracık koridorlardan ulaşılan mezarların karanlık ve ürkütücü olacağını sanıyor insan. Oysa yeniden doğacaklarını düşünen firavunlar, mezarlarının `hayat dolu' olmasını istemiş. Duvarlardaki kırmızılı, mavili hiyerogliflerin her biri Mısır şaheseri.

Eski Mısırlılar sonsuzluğu arıyordu; bana göre buldular da. 5 bin yıllık bir tarihin izlerini taşıyan bunca tarihi eser kimbilir daha kaç bin yıl yaşayacak! İşte tam da bu yüzden, herkesin görkemli bir kutlamayla karşılamaya hazırlandığı milenyum Mısır'da bir başka yaşanacak.

Alışveriş
Alınacak o kadar çok şey var ki! Modern alışveriş merkezleri tamam; ama baharat ve lavanta kokulu çarşılarda kaybolmak daha da ilginç. En eskisi ve büyüğü El Halil Çarşısı. Hediyelik eşyadan kap kacağa, kumaştan mücevhere kadar her şey var. Pazarlık şart! Verilen fiyatın üçte birinden başlayın ve kazandığınız zaferin keyfini ünlü yazar Necip Mahfuz'un kahvesinde çıkartın. Mısır'a özgü papirüsler, antika eşyalar ve binlerce yıllık haritalar satan mağazalar, sokak aralarında. Aman dikkat! 100 yıldan eski antika almak ve satmak yasak. Mücevher için de doğru ülkedesiniz. Altın, gümüş, turkuvaz ve lapisleri uygun fiyatlara alabilirsiniz.