Bookmark and Share

Paraşüt


Paraşüt genç-yaşlı dinlemeden herkesin ilgisini çeken bir heyecan sporu. Risk oranı 80.000'de bir olunca kimileri için denemeye değer spor.
Paraşütün sadece sporda değil, uzay peyklerinin inişlerinde, uçakların ve silahların hız zaltmasında kullanılıyor. Paraşüt insanoğlunun ilk uçuş denemeleri ile eş zamanlı bir buluş.

İlk deneme, MS 852'de Endülüs'te gerçekleşmiş. Armen Firman kendisini bir kuleden yaptığı paraşüt benzeri şeyle atmış, sonuç yalnızca bir kaç küçük yara bere. 1178'de ise, Sıraceddin isminde bir kişi İstanbul'da benzeri bir deneme yapmış ama o Firman kadar şanslı değil ve ne yazık ki bu deneme onun ölümüne sebep olmuş.

1485'te ise Leonardo Da Vinci, paraşüt benzeri bir uçma gereçi tasarlamış. 1600'de ise Hazerfen Ahmet Çelebi paraşütün yapabileceğinden öteye geçmiş ve yaptığı kanatlarla Galata'dan Üsküdar'a uçarak 6 kilometre kat etmiş ve 5 dakika havada kalmayı başarmış.

Bugünkü anlamında ilk paraşüt 1783'de Sébastien Lenormand tarafından Fransa'da denenmiş. İlk askeri amaçlı paraşüt denemesi ise 1912'de Amerikan ordusu'nda yapılmış.Bu denemden bir yıl sonra ise Georgia Broadwick paraşütle atlayarak tarihe "paraşütle atlayan ilk kadın" olarak geçmiş.

Paraşütle atlama sporu için Türk Hava Kurumu ve özel havacılık kulüpleri eğitim vermektedir. Aşağıdaki eğitim ve programlar THK'na aittir.

Tandem ve VE AFF Atlayışı

Tandem Atlayışı Bir paraşütle iki kişinin atlayış yapmasıdır. Daha önce hiç paraşüt atlayışı yapmamış kişilerin, tecrübeli bir tandem pilotu ile birlikte yaptıkları atlayıştır.

Atlayış Bilgileri

Ankara Paraşüt okulunun idari merkezi, Ankara'da Türk Hava Kurumu'nun icra organı olan Türkkuşu Genel Müdürlüğü'ne bağlıdır.

Kurslar

Başlangıç Kursları Yeri: İnönü-Eskişehir
Süresi: 7 gün
Eğitim ve Hizmetler İlk üç gün 24 saatlik teorik ve pratik ders yapılır ardından 450m. İrtifadan üç paraşüt atlayışı yaptırılır, üç...

Yarışmalar

Klasik-Hedef Hedef atlayışlarında 0 merkezli 15cm yarıçaplı bir dairenin içine inilerek değerlendirme yapılır.

Yarışmalar

Kurslar

Atlayış Bilgileri

Tandem ve VE AFF Atlayışı